A hagyományos nemezkészítés területén olyan tárgyak megalkotására képes, melyek a népi formavilágnak megfelel, és a mai lakáskultúrában is felhasználható. Ismeri és használja a hagyományos alapanyagokat, de képes a modern technológiákat is alkalmazni, mind az anyagelőkészítésben, mind a tárgyalkotásban, díszítésben. A szakképesítéssel rendelkező képes: − mestersége területén a Kárpát-medence magyar, és nemzetiségi hagyományos népi kézművesség forma- és díszítményvilágának ismeretében hiteles, a XXI. század környezet, lakás és viseletkultúrájának megfelelő funkcionális kézműves tárgyakat létrehozni − használni a hagyományos alapanyagokat és nemezkészítési technikákat − modern, mai használatra is alkalmas nemeztárgyakat elkészíteni − minőségi munkavégzésre − betartani a munka és balesetvédelmi előírásokat − mesterségét az érdeklődők számára bemutatni − kézműves vállalkozást működtetni
A képesítő vizsgára bocsátás feltételei:
Iskolarendszeren kívüli képzésben a modulzáró vizsga eredményes letétele.
Igazolt szakmai gyakorlat: Iskolarendszeren kívüli képzés esetén, 80 óra.
A szakmai gyakorlat teljesíthető alkotó tábor keretében, kézműves vásáron való bemutatóval, tanulmányi kirándulással, illetve műhelygyakorlattal.
Vizsgaremek, elkészítése: A képzés ideje alatt a vizsgakiállításon bemutatandó nemeztárgyak elkészítése. A vizsgaremek 5 db nemeztárgy. A vizsgaremeknek tartalmaznia kell: – legalább 1 db nemeztakarót, mely valamely hagyományos nemezkészítési módszerrel készült, a hagyományos mintakincset dolgozza fel, és minimális mérete egy négyzetméter – legalább 1 db észak-európai módszerrel készült üreges nemeztárgyat – legalább 1 db tömör, térbeli nemeztárgyat A vizsgaremek tárgyai vagy egymáshoz tartozó kollekció részei legyenek, vagy a szakmából tanultakat sokrétűen és esztétikusan bemutató tárgycsoport.
Gyakorlati vizsgatevékenység A) Gyakorlati vizsgafeladat: A népi kézműves vizsgaremek kiállítási körülmények között történő bemutatása. B) Gyakorlati vizsgafeladat: A vizsgaremek szakmai leírásának, a rajzoknak, a vizsgaremekek, néprajzi hátterének, technológiájának bemutatása
Szóbeli vizsgatevékenység: A Népi kézműves (Nemezkészítő) szakmatörténeti, néprajzi, anyagismereti, szakmai ismereti, technológiai, munkavédelmi elméleti tudásanyagának, valamint a népi vállalkozás működtetéséhez kapcsolódó ismeretek bemutatása.